“Pak mi bylo řečeno: „Pokračuj ve svém těžkém úkolu a prorokuj proti mnoha národům, kmenům, jazykům a vládcům.“” (Zjevení 10,11, SNC).

NEBEZPEČÍ NA ALJAŠCE (čtení na sobotu 6.11.2021)

Celé město Nome na vzdálené Aljašce bylo v nebezpečí. Psal se rok 1925, a v Nome, které leží nedaleko polárního kruhu, byl jen jediný doktor.

“Myslím, že vaše dítě má nějaký zánět mandlí, angínu“, řekl dr. Curtis Welch několika málo rodičům. Ale když přicházelo s podobnými příznaky více dětí, přemýšlel o tom, zda by se nemohl mýlit. Když došlo k prvnímu úmrtí, došlo mu, co se děje. Městečko zasáhla epidemie smrtelné nemoci, známé jako záškrt.

“Naše místní zásoby léku proti záškrtu jsou prošlé a nemůžeme je použít,” vysvětloval dr. Welch. Nejbližší zásoba použitelných léků byla stovky mil daleko! Nome bylo zcela obklopeno sněhem a ledem, takže s pomocí nemohla být vyslána žádná loď. Bylo uprostřed kruté aljašské zimy. Těch pár letadel, která by se dala běžně použít, bylo rozebráno na díly a uloženo na zimu. A sněžné skútry ani jiná sněžná vozidla v tu dobu ještě nebyla vynalezena!

Dr. Welch poslal příslušným úřadům zoufalý telegram (předchůdce smsek): “VYPUKLA ZDE TEMER [JISTE] EPIDEMIE ZASKRTU. NALEHAVE POTREBUJI MILION JEDNOTEK [SERA].”

V té chvíli se daleko odtud začaly shromažďovat potřebné dávky léků. Ale jak je dopravit do Nome? Člověk jménem Mark Summers navrhl, aby byla k dopravě séra použita psí spřežení. Byla to jejich jediná naděje, jak dostat léky do Nome včas, než epidemie vypukne v plné síle.

Cesta, kterou bylo nutné urazit od startu v městě Nenana až do Nome měřila 1.085 kilometrů (674 mil). V tuto roční dobu by tuto vzdálenost bylo běžně možné urazit za asi 30 dní. Ale teď ji bude nutné podstatně zkrátit.

Na cestu se vydaly štafety psů ve psích spřeženích. Řidič takového spřežení se jmenuje musher [česky se říká mašer]. Týmy si předávaly vakcíny, snášeli omrzliny a mnoho dalších nebezpečí, cestovali přes pohoří, v oslepujících vánicích.

Jejich snaha byla úspěšná. Své poslání splnili. K překvapení všech celou trasu zdolali za pouhého pět a půl dne! Bylo to vykoupeno za smutnou cenu. Nejméně pět psů v důsledku krutého počasí zahynulo.

Díky dopravenému séru v Nome nezemřelo více než 5 lidí. Osmdesát nakažených se vyléčilo. V té době žilo ve městě kolem 1.300 obyvatel, ale dalších 10.000 v přilehlých oblastech. Všichni tito lidé vděčili za život záchranné akci, kterou stovky lidí připravilo, a dvacet musherů s více než stovkou psů provedlo. (Poznámka překladatele: Téměř stejní lidé a stejní psi stejnou vzdálenost překonali za necelých 14 dní znovu s druhou dávkou séra).

PŘEMÝŠLEJ

  • Byl/a jsi někdy pověřen/a nějakým speciálním úkolem? O co šlo?
  • Co si myslíš o nápadu, že jsi součástí speciálního týmu, který má za úkol pomáhat ostatním lidem kolem sebe s přípravou na návrat Pána Ježíše?

DNEŠNÍ NÁMĚT K MODLITBÁM

Poděkuj Pánu Bohu, že tě pozval do svého týmu záchranářů.

Popros Ho o pomoc, abys lépe rozuměl/a, co je přesně tvým úkolem a jak se o dobré zprávy rozdělit s ostatními.